Cegły, pustaki, beton – materiały budownicze

By @ 04/26/16 in materiały budowlane

Pośród towarów budowlanych obecnie jest niezwykle wielka różnorodność. Kiedyś ludzie przy wznoszeniu budynku nie mieli takiego luksusu, by korzystać z już gotowych towarów, z których można wznosić ściany. Jeszcze parę stuleci temu, jednym z najistotniejszych materiałów sprzyjających do konstruowania przeróżnego typu budynków, w tym także tych o charakterze mieszkalnym był kamień. Poza tym przez wieki budynki były budowane z cegły, czyli gliny wypalanej w ściśle wyznaczonych, niezwykle wysokich temperaturach. W zasadzie wolno ogłosić, że cegła, jako materiał budowniczy znana jest od czasów najdawniejszych oraz dopiero w ostatnim czasie została wyparta przez identycznie funkcjonalne, lecz przy tym odważnie ułatwiające wznoszenie ścian pustaki. W wypadku pustaków wolno dokonać rozróżnienia ze względu na typ materiału, z którego zostały wykonane. Na tej podstawie wolno wyznaczyć pustaki ceramiczne, przeznaczone po największej części do wznoszenia ścian wewnętrznych i betonowe, stosowane zazwyczaj wówczas, gdy w grę wchodzą ściany zewnętrzne obiektów. Jednym z najczęściej stosowanych w budownictwie materiałów budowniczych jest cement. 

Skąd wziąć materiały budowlane?

O betonie wolno powiedzieć, że jest on wykorzystywany zarówno przy wznoszeniu niedużych rozmiarowo garażów, czy zdecydowanie pokaźniejszych domów jednorodzinnych. Ogólnie wolno zaryzykować stwierdzenie, że współczesne budownictwo użytkujące nowoczesne materiały budowlane w znacznej większości przypadków opiera się oczywiście na cemencie, ponieważ właśnie z tego nadzwyczaj wytrzymałego na uszkodzenia materiału są wylewane fundamenty, pod rozmaitego rodzaju mniejsze bądź też zdecydowanie pokaźniejsze konstrukcje. Skoro już pozostało powiedziane to, do jakich celów użytkowany jest beton, warto również dorzucić, z czego ów materiał jest tak ściśle mówiąc wykonany. Otóż skład betonu opiera się na cemencie oraz różnych pod względem wielkości typach kruszywa, wymieszanych w odpowiednich proporcjach z wodą. Jeśli chodzi o place budowy, to na pewno każdy wie, że beton w postaci płynnej mazi, jest na ich obszar przewożony za pomocą wyjątkowego oprzyrządowania budowlanego, czyli samochodów ciężarowych zwanych betoniarkami. Materiał budowniczy, jakim są cegły wykonywany jest w większości wypadków z gliny oraz piasku, które to w następnej kolejności są poddawane procesowi suszenia lub ewentualnie wypalania. 

Technika powstawania cegieł ma niezwykle rozległy wpływ na ich wygląd zewnętrzny oraz ostateczną odporność. Należałoby w tym momencie także oznajmić parę słów więcej o tak zwanych bloczkach betonowych. W zasadzie są to tak jakby cegły pionierskiej generacji, które wykonywane są z zastosowaniem cementu. W zestawieniu z stereotypowymi cegłami wykazują one podobieństwa, w zasadzie tylko w kwestii wielkości. Kiedyś za pomocą cegieł wznoszono dokładnie wszystkie rodzaje budynków czy budowli użyteczności publicznej, takich jak choćby mostów. Obecne cegły, jako materiał budowlany wykorzystywane są coraz rzadziej. Taki stan rzeczy wynika z tego, że jest to niesłychanie drogi materiał, a wznoszone z jego udziałem ściany, nie powstają tak ekspresowo, jak większość inwestorów by tego wymagało. Aktualnie z wykorzystaniem cegieł wznoszone są z reguły nieduże konstrukcje, przede wszystkim o charakterze ozdobnym.

Więcej na www.sig.pl


0 comments


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *